Якщо морква почала псуватись прямо в льоху, то причини потрібно шукати або в порушенні агротехніки, або умов зберігання.
Але все це абсолютно марно через факт, що вже відбувся, а значить, правильним буде вжити заходів щодо порятунку врожаю коренеплодів.
Чому гниє морква
Якщо врожай зібраний правильно, то, швидше за все, він був заражений, а може, постаралися шкідники. Тут уже нічого не вдієш.
Якщо ви чітко дотримувалися правил агротехніки, то винні умови зберігання.
Можливо, порушена температура (вище 0-1 градусів) та вологість. Для моркви відповідним називають рівень вологості 90-95%.
Також морква псується в приміщенні, що погано провітрюється, і погано утепленому сховищі.
Що робити
Насамперед потрібно перебрати моркву. Пошкоджені овочі утилізувати, а цілі, що лежали поруч із ними, пустити на переробку.
Можна зустріти рекомендації щодо обробки місця зберігання коренеплодів фунгіцидними біопрепаратами (Фітоспорином-М, Екомік Урожайний).
На майбутнє потрібно вибирати сорти для посадки, призначені для тривалого зберігання. Це гібриди: “Грибовчанин”, “Монанта”, “Нантська 4”, “Незрівняна”, “Розаль і Самсон” та інші.
Як зберігати моркву
Можна зберігати овочі в герметичних пакетах вагою до 5 кг або полотняних мішках вагою до 20 кг. В останньому випадку верх мішка вкривають 8-10-сантиметровим шаром вологої тирси.
Найпопулярнішим вважається спосіб зберігання овочів у ящику з піском. Кожен овоч при цьому укладають окремо від іншого, пересипаючи новий шар піском до 2 см.
Але, як уже було сказано, довго зберігатимуться лише ті овочі, які були посіяні, вирощені та зібрані з дотриманням правил агротехніки.