Влада КНДР уперше показала тіла своїх солдатів, які загинули в боях на боці Росії в Україні. Фотографії, на яких північнокорейський диктатор Кім Чен Ин присутній на похоронах військових, демонстрували під час заходу, присвяченого річниці підписання договору про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією і КНДР.
Південнокорейські видання стверджують, що кадри були зроблені ще до того, як Москва визнала присутність північнокорейських військ у Курській області у квітні 2025 року, передає FREEДOM.
“Присутні на церемонії повернення, зокрема й Кім, були одягнені в зимовий одяг, що свідчить про те, що захід, найімовірніше, відбувся кілька місяців тому, а повернення останків почалося ще минулої зими. Північна Корея, ймовірно, хотіла представити полеглих солдатів не просто як жертву, а як частину “переможного наративу”, — розповів південнокорейському агентству Yonhap старший науковий співробітник Корейського інституту національного об’єднання Хонг Мін.
Згідно з оцінками південнокорейської розвідки, із січня до березня 2025 року Пхеньян втратив приблизно 4700 своїх військових на війні проти України. Загальну кількість солдатів, яку Північна Корея відправила в Росію, українська розвідка оцінює в 12 000. Видання Reuters з посиланням на джерела повідомляє, що в Пхеньяні готуються відправити нову партію військових Кремлю.
“Терміни додаткового розгортання такі, що воно може відбутися вже в липні або серпні. Як підстави для своєї оцінки Національна розвідувальна служба посилається на нову партію військ для відправки Північною Кореєю і нещодавній візит до Пхеньяна високопоставленого російського чиновника. В обмін на відправку Північною Кореєю артилерійських боєприпасів і ракет у Росію Пхеньян, імовірно, отримує технічні консультації щодо запуску супутників і систем наведення ракет”, — пише Reuters.
За словами начальника Головного управління розвідки міноборони України Кирила Буданова, у відомстві очікують збільшення кількості північнокорейських військових на території Росії найближчим часом. Частину з них буде відправлено під виглядом добровольців, які підписали контракт із міністерством оборони КНДР. Натомість Москва надає Пхеньяну озброєння для можливого майбутнього протистояння з Сеулом.
“Росія передає технологію, обладнання тощо, налагоджує в КНДР виробництво Шахедів. У КНДР є єдиний противник, реальний противник — це Південна Корея. Інших там немає. І Росія дає їм технології озброєння. Зрештою можу вам сказати, що ось, наприклад, у Пхеньяні вже з’явилися перші установки “Панцир С-1″, вони там стоять вже на бойовому чергуванні, охороняють столицю. Росіяни перенавчають корейський персонал і незабаром уже корейці будуть автономно працювати на цій техніці”, — зазначив Буданов.
Японське видання NHK World, посилаючись на свої джерела, повідомило, що КНДР має намір відправити 25 тисяч північнокорейських робітників на російський завод із виробництва дронів у Республіці Татарстан. На думку експертів, навчання фахівців КНДР на території країни-агресора і передача нових технологій режиму в Пхеньяні свідчать про плани обох диктатур на зміцнення співпраці.
“Співпраця тут йде максимально широкими масштабами і, як на мене, це дійсно є найяскравішим прикладом створення ось цієї нової “вісі зла”, ось на тему, наприклад, Росії-Ірану, ми бачимо, що Росія, ну, десь, слабко себе показує, але коли ми бачимо ось це співробітництво між Москвою і Пхеньяном, то тут дуже стійкий зв’язок, і з кожним місяцем, на жаль, для цивілізованого світу, він дедалі більшає”, — розповів політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
Співпраця Москви і Пхеньяна розширюється і на дипломатичному рівні. Раніше Кремль дотримувався санкційного режиму ООН щодо КНДР, але 2024 року з’явилися супутникові знімки, на яких видно, як нафтові танкери з російських портів, оминаючи обмеження, вирушають до Північної Кореї. Крім того, у березні 2025 року на засіданні Радбезу ООН Росія заблокувала продовження мандата групи контролю за дотриманням режиму санкцій проти КНДР.