Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю виданню The New York Times заявив, що Китай може переконати Росію напасти на НАТО. Це пов’язано з амбіціями самого Пекіна в Індо-Тихоокеанському регіоні.
На думку глави Північноатлантичного альянсу, якщо Китай вирішить атакувати Тайвань, то він спочатку звернеться до свого найближчого союзника, Росії, щоб та відвернула увагу Заходу, повідомляє FREEДОМ.
Генсек НАТО Марк Рютте вважає, що Росія може напасти на Естонію, і станеться це вже через п’ять-сім років. Але є можливість уникнути нападу Москви на країни НАТО. На його думку, по-перше, потрібно зробити Альянс настільки сильним, щоб Кремль ніколи на це не наважився. А по-друге, важливо співпрацювати з Індо-Тихоокеанським регіоном, адже між ним і НАТО існують міцні зв’язки, зокрема у сфері оборонної промисловості та інновацій.
“Річ не у тому, що естонці залишаться самі. Буде залучена вся міць НАТО, включно з повною підтримкою з боку США, які прийшли на допомогу. Путін це знає. Тому він не нападе на Естонію зараз. Але він може зробити це через п’ять або сім років, якщо ми не зробимо всіх необхідних додаткових інвестицій”, — упевнений Марк Рютте.
Глава Альянсу впевнений, що США захищатимуть Естонію. Під час саміту НАТО в Гаазі президент США Дональд Трамп підтвердив зобов’язання своєї країни щодо взаємної оборони держав-членів Альянсу.
“На 100%. У мене немає жодних сумнівів. І це було абсолютно зрозуміло під час завершальної пресконференції в Гаазі. Крім того, все, що я обговорював за останні шість місяців із новою адміністрацією США, — абсолютно жодного натяку на сумнів: США повністю прихильні до НАТО і повністю підтримують статтю 5”, — заявив Рютте.
За його словами, Росія прискореними темпами готується до нової війни, де спроба захопити Європу буде лише сходинкою до основної мети — нападу на США. Безпека Сполучених Штатів залежить від ситуації у трьох регіонах, зазначив генсек. Це Арктика, Атлантичний океан і Європа. Арктика стала місцем, де Росія та Китай почуваються вільно, безпека Атлантики критично важлива, оскільки це спільна територія для США та НАТО.
“Потрібна безпечна Європа, тому що Росія тут, і Росія перебудовується неймовірними темпами не для того, щоб напасти на Норвегію, а щоб врешті-решт напасти на США. Якщо Арктика, якщо Атлантичний океан, якщо Європа не безпечні, у США буде велика проблема”, — наголосив Рютте.
Раніше комісар ЄС з питань оборони Андрюс Кубілюс, посилаючись на оцінки західних розвідок, заявляв про те, що напад Росії на держави Євросоюзу може статися протягом наступних кількох років. Оцінка Федеральної розвідувальної служби BND і Збройних сил Німеччини свідчить про те, що Росія бачить себе в системному конфлікті із Заходом і готується до великої війни з НАТО.
“До кінця десятиліття Росія, найімовірніше, створить усі необхідні умови для ведення “великомасштабної війни із застосуванням звичайних озброєнь”. Згідно зі звітом BND, хоча три чверті російських солдатів і техніки з прикордонних із Балтією регіонів наразі пов’язані в Україні, військово-повітряні сили та флот повністю дієздатні. Якщо війна в Україні закінчиться, російські підрозділи будуть передислоковані назад у регіон”, — пише Bild.
Китай зацікавлений у тривалій війні, яку Росія розв’язала проти України, щоб Захід і США виснажували свої ресурси. Експерти вважають, що Пекін може використати ситуацію для розв’язання питання з Тайванем.
“У Китаю ще є один козир — це північнокорейська армія, яка теж за заохочення Китаю, за мовчазної згоди Китаю бере участь зараз у війні на Європейському континенті. Вона цілком може бути використана Росією проти НАТО і може бути використана Китаєм для того, щоб створити якусь напругу на Корейському півострові саме в той момент, коли Китай розв’язуватиме тайванське питання”, — пояснила експертка з питань Східної Азії, старша аналітикиня центру “Нова Європа” Наталія Бутирська.
Тим часом Європа готується до можливого вторгнення Росії. Країни Балтії збільшують витрати на оборону у зв’язку із загрозою. На саміті НАТО в Гаазі 25 червня союзники погодили щорічне збільшення оборонних витрат до 5% ВВП до 2035 року. Фінляндія значно збільшила кількість резервістів. У країні планують розмістити нове командування Альянсу. Очікується, що в північній штаб-квартирі НАТО, розташованій у місті Міккелі, за дві години їзди від кордону з Росією, розмістять офіцерів зі США, Великої Британії та Фінляндії.