Росія намагається домогтися зняття санкцій з авіації через погіршення економіки

Вчора,   05:38    10

Москва просить Вашингтон відкрити повітряний простір для російських авіакомпаній у межах домовленостей про припинення вогню в Україні, пише Bloomberg.

Однак у Білому домі заявили, що ні про які угоди з країною-агресором не йдеться. Незмінна і позиція Брюсселя: Євросоюз не планує знімати санкції з Москви. У деталях розбирався телеканал FREEДOM.

Кремль намагається вибити для себе послаблення обмежень у межах переговорів щодо припинення вогню в Україні та намагається домогтися зняття санкції з “Аерофлоту” й відновити пряме авіасполучення між Росією і США. Хочуть у Москві повернути й заморожені російські активи. За ці кошти розраховують купити літаки Boeing.

Хоча запит не є умовою згоди на перемир’я, Росія розуміє, що заморожені кошти не можуть бути використані для купівлі літаків без припинення вогню. Угода, що дозволяє закуповувати літаки, може стати частиною пом’якшення санкцій у разі припинення бойових дій. Американські законодавці підрахували, що в США перебувають російські активи на суму близько 5 млрд доларів. Загалом США та їхні союзники заморозили близько 280 млрд доларів резервів російського Центрального банку, до того ж понад дві третини заблоковано в Євросоюзі”, — йдеться в публікації агентства Bloomberg.

У США заявили, що обговорювати будь-які економічні зобов’язання з Росією не збираються.

“Не буде жодних переговорів, жодних рішень, жодних домовленостей, поки ця бійня не припиниться. Ми продовжуємо працювати над припиненням вогню”, — акцентувала речниця Державного департаменту США Теммі Брюс.


Разом з тим варто розуміти, що відкриття повітряного простору з боку США — недостатньо. Без Європи російським перевізникам буде нелегко літати до Сполучених Штатів. А в ЄС у послабленні санкцій не зацікавлені. Причин на це кілька: по-перше, у Європейському Союзі вимагають від федерації припинення необґрунтованої військової агресії проти України; по-друге, це пов’язано з питаннями безпеки та охорони повітряного простору країн-членів ЄС.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російська цивільна авіація стрімко деградує через жорсткі санкції Заходу. Внаслідок цього повітряні судна залишилися без регулярних перевірок і необхідних запчастин. Російським авіаперевізникам довелося вдаватися до “канібалізації” — розбирати на деталі одні лайнери для лагодження інших. Через часті ламання й неможливість їх усунути, у 2024 році авіакомпаніям РФ довелося вивести з експлуатації 58 пасажирських літаків.

“Крім політичних рішень щодо санкцій, представник ЄС також вказав на “основні питання безпеки та охорони”, пов’язані з можливим відкриттям повітряного простору ЄС для російських літаків, оскільки “невідомо, чи обслуговували російських авіаоператорів і служби повітряного руху належним чином протягом останніх трьох років, що ставить під серйозне запитання льотну придатність російського флоту”, — посилається на слова представника Єврокомісії видання Politico.

Західні санкції щодо Росії вдарили абсолютно по всіх галузях російської економіки. До того ж через збільшення видобутку нафти країнами ОПЕК (The Organization of the Petroleum Exporting Countries, “Організація країн — експортерів нафти”), доходи російського бюджету 2025 року від експорту нафти й газу впали на 10%. І це ще не межа. Інвестиційний банк Goldman Sachs прогнозує, що за екстремального сценарію ціна може впасти до 40 доларів за барель у 2026 році. Для Росії це обернеться новим стрибком інфляції.

“Таким чином, зростання заробітних плат різко сповільнюється, тоді як зростання цін триває. Як зазначала Ельвіра Набіулліна (голова Центробанку РФ, — ред.), інфляція в країні зберігається на високому рівні. Зокрема індексація пенсій відстає від зростання цін. Як свідчать дані минулих років, реальний розмір пенсій уже півтора року перебуває в негативній динаміці та не встигає за офіційною інфляцією. Цього року влада передбачила додаткові кошти для індексації пенсій, унаслідок чого їхній розмір збільшився на 9,5%. Однак цей показник нижчий за офіційний рівень інфляції, що становить 10%. Отже, навіть за даними Росстату реальна купівельна спроможність пенсій знижується. Водночас фактичне зростання цін може бути ще вищим”, — прокоментував ситуацію російський опозиціонер, економіст Володимир Мілов.

Зростання цін спровокувало бум кредитування в Росії. Однак після підвищення ключової ставки з 16 до 21% громадяни просто не можуть закрити свої кредити. Через що Центробанк посилив правила видачі позик. Щоб розплатитися з боргами, росіяни стали користуватися послугою рефінансування. Простіше кажучи, брати новий кредит, щоб погасити старий. Часто — під заставу нерухомості. Тільки в березні 2025-го росіяни отримали близько 2 млрд рублів позик під заставу нерухомості. Це на третину більше, ніж місяцем раніше.



u-news.com.ua