Поставки з Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР, Північна Корея) становлять 60% боєприпасів, що використовуються Росією, а деякі підрозділи російської армії використовують виключно північнокорейські.
Такі масштаби поставок уже принесли Пхеньяну понад 20 млрд доларів. Що ще КНДР постачає Російській Федерації для війни, розбирався телеканал FREEДOM.
Росія може залучити до можливого наступу на Сумську і Харківську області північнокорейських військових, вважають в українській розвідці. Попри значні втрати, частина військ КНДР все ще перебуває в Курській області й може брати участь у бойових діях. Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в інтерв’ю японському каналу NHK розповів, що солдати з Північної Кореї отримали досвід ведення сучасної війни й тепер успішно застосовують його на практиці. Вони, наприклад, виконують бойові завдання навіть без прямої комунікації з російськими військовими.
“Бійці КНДР навчилися використовувати дрони та засоби радіоелектронної боротьби, а також вчаться застосовувати зброю і тактику росіян. На жаль, ми можемо говорити про еволюцію, про успішну підготовку північнокорейських військових”, — прокоментував представник українського ГУР.
Росія активно використовує громадян Північної Кореї не тільки для війни проти України, а і як дешеву робочу силу, зазначили в Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України.
“Росія планує використовувати військових КНДР для війни на території України. Але росіяни маніпулюватимуть і зазначатимуть, що північнокорейські військові воюють на “російській території за російською конституцією”, оскільки вони вписали собі в конституцію українські землі. Військові КНДР будуть у російській формі, так само як і в Курській області. Також Росія активно завозить трудову силу з КНДР — жінок і чоловіків на виробництва, переважно молодь від 18 до 25 років. За це влада КНДР отримує гроші від Росії, від 1 000 доларів за одиницю”, — повідомив у Telegram керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України Андрій Коваленко.
Північна Корея постачає не тільки людей, а й зброю. КНДР покриває близько 60% витрачених Російською Федерацією артилерійських боєприпасів, наводить цифри у своєму розслідуванні агентство Reuters. За даними аналітиків, із вересня 2023-го до березня 2025 року з КНДР у Росію відправили 64 рейси на кораблях “Леді-Р”, “Марія”, “Ангара” і “Майя-1”. Сумарна кількість поставлених боєприпасів — близько 5 млн за півтора року. Такі поставки дають змогу російській армії вистрілювати до 16 тис. снарядів на добу.
“Північна Корея також направила балістичні ракети й артилерійські та реактивні системи залпового вогню дальньої дії. Ці поставки являють собою найбільш значну пряму військову допомогу Росії, яка також отримала вигоду від іранської технології безпілотників дальньої дії та тісної економічної підтримки з боку Китаю”, — пише Reuters.
Деякі російські підрозділи залежать від поставок Пхеньяна на 100%. Крім того, КНДР і Росія вдосконалили північнокорейські ракети, які російська армія запускає по Україні. Тепер їхня точність значно покращилася. Участь Північної Кореї у війні Російської Федерації проти України вже принесла Пхеньяну понад 20 млрд доларів, йдеться в доповіді південнокорейського аналітичного центру KIDA (Korea Institute for Defense Analyses). В українській розвідці вважають, що завдяки партнерству з Росією КНДР становить серйозну загрозу не тільки для України, а й для всього Азійсько-тихоокеанського регіону. Американська медіакомпанія CNN з посиланням на нові супутникові знімки повідомляє, що попри санкції ООН, Північна Корея будує найбільший і найсучасніший корабель у своєму флоті — завдовжки близько 140 метрів.
“Аналітики кажуть, що на знімках видно, як триває будівництво озброєння та інших внутрішніх систем корабля, який, імовірно, являє собою фрегат із керованими ракетами, призначений для перевезення ракет у вертикальних пускових трубах для використання проти цілей на суші та на морі. Аналітики також зазначили, що корабель, судячи з усього, оснащений радаром з фазованою решіткою, який може відслідковувати загрози й цілі швидше і точніше, ніж раніше демонстровані можливості Північної Кореї”, — пише CNN.
Карл Шустер, аналітик і колишній капітан військово-морського флоту США в інтерв’ю CNN зазначив:
“Якщо Північна Корея оснастить новий фрегат гіперзвуковою балістичною ракетою, яку, як вона стверджувала, успішно випробувала в січні, це матиме кардинальний вплив на регіональну безпеку”.