Воєнні витрати Росії перевищують її бюджетні можливості й можуть обвалити економіку - експерт

13.01.2025   03:34    11


Воєнні витрати Росії перевищують її бюджетні можливості й можуть обвалити економіку - експерт

Загальні воєнні витрати Росії набагато перевищують бюджетні можливості РФ й можуть призвести до краху корпорацій та банків і вплинути на переговорні позиції Москви.

Про це йдеться в публікації у Navigating Russia співробітника американського Центру російських і євразійських досліджень Гарвардського університету, ексбанкіра Крейга Кеннеді.

«Москва приховано фінансує близько половини цих витрат за рахунок значних боргів, змушуючи банки надавати кредити на неринкових умовах підприємствам, що постачають товари й послуги для потреб війни», — зазначає автор.

За його словами, Москва фінансує війну, по-перше, з оборонного бюджету, який аналітики зазвичай вважають «напрочуд стійким». По-друге — за рахунок позабюджетної схеми, яка за обсягом дорівнює оборонному бюджету.

Кремль змушує російські банки надавати пільгові кредити підприємствам, пов’язаним з війною, на умовах, установлених державою.

З середини 2022 року ця схема позабюджетного фінансування сприяла безпрецедентному зростанню загального обсягу корпоративних запозичень на $415 млрд.

210-250 млрд доларів з цієї суми становлять примусові пільгові кредити банків, надані оборонним підрядникам, багато з яких мають погану кредитоспроможність, — для оплати товарів і послуг, пов’язаних з війною.

Спочатку схема позабюджетного фінансування оборони виявилася вигідною для Москви, оскільки дала змогу Кремлю утримувати офіційний оборонний бюджет на контрольованому рівні. Це ввело в оману спостерігачів, які дійшли хибного висновку, що Москва не стикається з серйозними ризиками, продовжуючи фінансувати війну.

Проте останнім часом надмірна залежність від схеми примусового кредитування почала призводити до серйозних негативних наслідків, вказує Кеннеді.

Вона стала головним рушієм інфляції та підвищення процентних ставок, а також створює передумови для системної кредитної кризи.

Для Москви це матиме набагато гірші наслідки, ніж падіння ВВП, вважає автор. Нині Москва стоїть перед дилемою: чим довше вона відкладає припинення вогню, тим більшим є ризик неконтрольованої ситуації, коли необхідно буде рятувати корпорації та банки, що послабить переговорні позиції Москви.

На думку Кеннеді, це надасть Україні та її союзникам неочікувані важелі впливу на ймовірних переговорах.

Фото: EPA/UPG


ukrinform.ua