Учені навчилися вирощувати зі стовбурових клітин конкретні органи і тканини

17.01.2025   17:08    13

Американські вчені розробили нову технологію управління розвитком стовбурових клітин, яка відкриває широкі можливості для лікування різноманітних захворювань шляхом створення цільового біологічного матеріалу для заміни пошкоджених тканин.

Дослідження, засноване на природних механізмах організації клітин, використовує синтетичні білки та молекули для імітації сигналів клітин-організаторів, які координують розвиток інших клітин. За словами одного зі співавторів дослідження Венделла Ліма, цей підхід дозволяє “програмувати клітини для формування нових тканин, що може сприяти вдосконаленню органел і стимулювати регенерацію в організмі людини”.

На ембріональних стовбурових клітинах мишей технологія продемонструвала здатність створювати структури, схожі на органи. Наприклад, дослідники сформували прототип серця з мережею кровоносних судин, що б’ється. Крім того, вони навчилися контролювати загибель клітин для усунення непотрібних структур, що імітує природні процеси розвитку.

Майбутні доклінічні дослідження зосередяться на створенні бета-клітин підшлункової залози для боротьби з діабетом та відновленні нейронів для лікування нейродегенеративних захворювань. Технологія також має перспективу у стоматології: нещодавно інші вчені досягли успіху у вирощуванні емалі зубів, що в майбутньому може дозволити створювати живі пломби або навіть цілі зуби.

Ця інновація є кроком до нової ери регенеративної медицини, яка потенційно здатна змінити підхід до лікування хронічних і важковиліковних захворювань, відновлюючи пошкоджені органи та тканини природним шляхом.


cikavosti.com