Знайдено спосіб на мільйони років зберегти в алмазі терабайти інформації

Сьогодні,   16:35    3

Китайські вчені розробили метод для надщільного запису даних на алмазний носій.

Image by DWilliam from Pixabay

Дослідники з Китайського університету науки і технологій розробили технологію запису даних у структуру алмазу, яка забезпечує надщільне зберігання інформації. Метод дає змогу зберігати на мільйони років до 1,85 Тб інформації в 1 см2 кристала.

Вчені використовували надшвидкі лазерні імпульси для створення крихітних вакансій у кристалічній решітці алмазу. Опромінюючи кристали спеціальними лазерами, дослідники видаляють частину атомів вуглецю, формуючи мікроскопічні порожнечі. Ці вакансії слугують основою для кодування і зберігання інформації, причому щільність і яскравість цих пустот визначають записані дані.

Для демонстрації можливостей технології вчені закодували серію історичних фотографій Едварда Мейбриджа, досягнувши вражаючої точності вилучення даних на рівні 99%. Метод дає змогу не тільки зберігати величезні обсяги інформації, а й гарантує її цілісність протягом надзвичайно тривалого часу.

У перспективі метод можна використовувати для довгострокового архівування критично важливої інформації. Незважаючи на революційність підходу, технологія далека від комерційного застосування. Висока вартість спеціалізованого обладнання, зокрема надшвидкі лазери і високоточні флуоресцентні камери, роблять її застосування поки що занадто дорогим. Однак дослідники очікують, що в майбутньому технологія стане доступнішою.

Факти на тему:

    • Подібні дослідження з кварцом показали можливість зберігання даних на понад 13 мільярдів років, але щільність у кварці значно нижча.
    • У 2020 році розроблено ДНК-носії, які зберігають 200 петабайт даних у грамі, але технологія також залишається експериментальною.
    • Молекулярна пам’ять на основі полімерів здатна зберігати інформацію протягом тисяч років, але її обсяг менший за алмазні носії.


cikavosti.com