Учені «оживили» мозок свині майже через годину після її смерті

06.12.2024   16:15    29

Незвичайний експеримент описали в статті в журналі EMBO Molecular Medicine.

by @freepik

Учені з Китаю відновили активність мозку у свиней майже через годину після припинення кровообігу. Дослідники виявили, що ключову роль у відновленні мозкової активності відіграє печінка. Включення неушкодженої печінки в систему життєзабезпечення, що використовується для пожвавлення мозку, дало змогу значно розширити час, протягом якого функції мозку можна відновити після зупинки кровообігу.

Дослідники провели експерименти на 17 тибетських міні-свинях. У серії експериментів дві групи свиней протягом 30 хвилин піддавали ішемії мозку – зупинці кровообігу в мозку. При цьому в однієї групи кровообіг також зупиняли в печінці, а в іншої зберігали. Контрольна група не піддавалася ішемії ні мозку, ні печінки.

Схема експерименту – групи свиней, яким зупиняли кровообіг у мозку та печінці. Зображення: Guo et al., EMBO Mol. Med.

Коли свиней приспали і досліджували їхній мозок, у контрольної групи пошкодження мозку були мінімальними. При цьому в групи, у якої кровообіг зупиняли тільки в мозку, але не в печінці, пошкодження були значно меншими, ніж у другої експериментальної групи з ішемією печінки.

Наступний етап дослідження включав спробу включення неушкодженої печінки в систему життєзабезпечення, що оживляє мозок, який було повністю видалено з вбитої свині. Цей сценарій навряд чи підійде для реанімації людей, але він допомагає вченим зрозуміти час, протягом якого лікування можливе.

Найуспішнішим виявився експеримент, де мозок підключали до системи життєзабезпечення з печінкою, що працювала, через 50 хвилин після припинення кровообігу – у цьому випадку електричну активність мозку вдалося підтримувати протягом шести годин.

Традиційно вважалося, що після припинення кровообігу в лікарів є лише кілька хвилин для успішної реанімації, перш ніж настануть незворотні пошкодження мозку. Нове дослідження припускає, що це вікно можна істотно розширити, що в майбутньому може значно підвищити шанси на виживання і поліпшити результати відновлення пацієнтів після зупинки серця.


cikavosti.com