Обшуки, затримання, арешти: ситуація в Грузії та позиція Зеленського

11.12.2024   02:57    37

Не здати Грузію Путіну закликав президент України Володимир Зеленський під час зустрічі в Парижі з грузинською колегою Саломе Зурабішвілі.

За його словами, це питання контролю над Чорноморським регіоном, який хоче встановити Росія, а також — загроза національній безпеці всіх у регіоні та в Європі. Тим часом у Грузії тривають масові протести — ситуація загострюється, повідомляє FREEДОМ.

Поліція застосовує проти мітингувальників водомети та сльозогінний газ. За словами силовиків, приводом для цього нібито стало використання протестувальниками піротехніки проти спецпризначенців. Нова хвиля протестів почалася після того, як 28 листопада прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе повідомив про заморожування до 2028 року переговорів щодо вступу країни до ЄС.

“З 28 листопада заарештовано до 400 осіб… Вік затриманих — від 15 до 60 років. Разом із чоловіками було заарештовано жінок та дітей. Сім із заарештованих — іноземці. Судді застосовують суворі санкції: штраф у розмірі 2-3 тис. ларі [близько тисячі доларів] або позбавлення волі на строк від 4 до 14 діб”, — повідомило грузинське відділення Transparency International у Facebook.

Влада переслідує і опозицію. Раніше прем’єр-міністр обіцяв притягнути до відповідальності політичних противників та керівників неурядових організацій. За його словами, вони координують мітинги і нібито постачають протестувальникам піротехніку та інші засоби. Місцеві ЗМІ повідомляли про затримання опозиціонерів. Зокрема, на 12 діб заарештовано лідера партії “Коаліція за зміни” Ніко Гварамію. У Грузії відбувається повномасштабний терор, повідомляють в опозиції.

“Вони намагаються залякати людей, щоб вони не виходили та не протестували. Так, було проведено обшуки в офісах кількох опозиційних партій, а також в офісах деяких цивільних активістів, їх заарештували. Щонайменше два лідери опозиції перебувають у в’язниці. Якщо влада отримає легітимацію від Заходу, то дуже скоро, протягом кількох місяців, не буде ані опозиційних партій, ані громадянського суспільства, ані критичних ЗМІ”, — вважає один з лідерів партії “Коаліція за зміни” Зураб Джапаридзе.


Раніше в Міністерстві закордонних справ Грузії заявляли про нібито іноземне втручання. В опозиції кажуть, що пошук “закордонних організаторів протестів” показує, що влада відмовляється визнавати природу народних виступів.

“Вони шукають інструкторів ЦРУ, Мі-6, Моссада, які, вони вважають, готують цих людей. Зараз у Тбілісі стоїть величезний мітинг. До 100 тис. людей зараз перебуває на вулиці. Вони дійсно вважають, що цих людей готує Моссад, ЦРУ та Мі-6. І вони цих інструкторів шукають. Шукають методички. Методички існують лише одні — у них, російські методички: як розганяти, жорстоко придушувати протест”, — розповів член політради Єдиного національного руху Грузії Дмитро Шашкін.

У грузинському МВС виправдовують насильство своїх співробітників нібито діями мітингувальників. На надмірну жорстокість методів силовиків звернув увагу омбудсмен Грузії Леван Йоселіані.

“У деяких затриманих були травми, і, за їхніми словами, поліцейські знущалися з них під час затримання та транспортування. Інформацію про всі факти омбудсмен надав спеціальній слідчій службі… Міністерство внутрішніх справ також має звернути увагу на те, що правоохоронці не повертають речі затриманих, оскільки деякі із затриманих вказують, що поліцейські забирають телефони та інші особисті речі, вилучені під час затримання”, — повідомляється на сторінці грузинського омбудсмена у Facebook.

У відповідь на жорстокі дії грузинської влади проти мітингувальників 5 грудня президент України Володимир Зеленський підписав указ про введення індивідуальних санкцій проти 19 грузинських високопосадовців. Латвія, Литва та Естонія запровадили візові обмеження проти осіб, причетних до розгону протестів. Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп написав у соцмережі Х, що виступив перед керівництвом ЄС із закликом скасувати безвізовий режим для Грузії.



u-news.com.ua