Опозиція Грузії та президентка не визнають результатів парламентських виборів: що відбувається у країні

21.11.2024   02:29    12

Опозиційні партії, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та частина громадянського суспільства відмовляються визнавати результати парламентських виборів у країні.

17 листопада у Тбілісі розпочався новий виток протестів: прихильники проведення нових виборів встановили близько 30 наметів біля Тбіліського державного університету. Спочатку акція мала тривати 24 години, інформує FREEДОМ.

“Я стою тут, щоб висловити протест проти диктатури, проти уряду, який намагається відсунути нас від Європи, від нашого європейського майбутнього, і повернути нас до Радянського Союзу і до російського уряду. Ми ніколи не здамося і будемо боротися до кінця”, — наголосила учасниця протесту Наталі Твалтвадзе.

Правляча більшість у грузинському парламенті відмовляється проводити нові вибори і продовжує реагувати на грузинський протест силою. Так, уже на третій день акції поліція розігнала наметове містечко: співробітники правоохоронних органів вихоплювали людей по одному і кудись відводили. 

Також, як повідомив грузинський медіаомбудсмен, поліцейські заважали журналістам висвітлювати мітинг. Під час затримання одному з них пошкодили око і губу. У грузинському Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що у відділи привезли 16 протестувальників.  

Президентка країни Саломе Зурабішвілі виступила проти таких дій з боку правлячої партії “Грузинська мрія”. Вона також не визнала результати парламентських виборів, заявивши, що оскаржить їх у Конституційному суді, й запропонувала провести нові.


“Ці вибори не визнає велика частина суспільства і вона продовжує свій справедливий протест і незгоду з цим. Не визнають ці вибори неурядові та спостережні організації: як усередині країни, так і поза нею. Вони не називають вибори вільними і справедливими. Минуло три тижні й жоден наш головний демократичний партнер не визнав цих виборів. Вони, навпаки, роблять акцент на порушеннях… Вирок винесено: ці вибори не відбулися”, — із заяви президентки Грузії.

І хоча ймовірність того, що Конституційний суд Грузії скасує вибори, мала, експерти пояснюють, що такі дії обов’язкові.  

“Конституційний суд перебуває під повним контролем олігарха Бідзіна Іванішвілі та його російської проксі-сили, яку ми називаємо “Російська мрія” (партія “Грузинська мрія”, — прим.). Тож суто з практичного погляду, там нічого не зміниться. Інше питання, що це необхідно робити для того, щоб зберегти юридичний механізм у разі політичної волі, щоб ці вибори було скасовано і призначено нові”, — пояснив член політради “Єдиного національного руху” Грузії Дмитро Шашкін.

20 листопада стало відомо, що опозиція Грузії призупинила протести проти підсумків парламентських виборів. Як повідомляє “Эхо Кавказа”, організатори мітингів ухвалили рішення тимчасово розпустити учасників акції для розробки нового плану дій.

Тим часом разом із громадянським суспільством на правлячу грузинську партію чинить тиск і міжнародне співтовариство. Зокрема, Європейський Союз уже анулював підтримку грузинських збройних сил по лінії Європейського фонду миру, а також виділення 121 мільйона євро уряду Грузії.

Ба більше, за словами глави європейської дипломатії Жозепа Борреля, ЄС відправить до країни політичну місію, яка вивчить повідомлення про порушення на парламентських виборах.

“Лідери “Грузинської мрії” відхилили країну від курсу до Європейського Союзу, йдучи проти прагнення грузинського народу і мети країни бути в ЄС. Ми всі хочемо одного, щоб Грузія повернулася на європейський шлях, і це потребуватиме зусиль. Ми направимо в Грузію місію, обговоримо закономірності, вибори мають бути розслідувані, а уряд має здійснити рішучі зміни шляхом конкретних дій. Грузія не зможе рухатися вперед у відносинах із Союзом, не зможе просунутися європейським шляхом без кардинальних змін”, — наголосив глава дипломатії ЄС.

Грузія прагне приєднатися до Євросоюзу. Нагадаю, 3 березня 2022 року Тбілісі подав заявку на членство в ЄС. Водночас у країні почали ухвалювати закони, що обмежують права громадян.  

У правлячій партії говорять про те, що нібито хочуть захистити країну від іноземного впливу і від втягування у війну з Росією. Після початку проведення такої політики ЄС заморозив заявку Грузії на членство в союзі.



u-news.com.ua