Знайдена «кнопка», яка ставить на паузу розвиток ембріона людини

19.10.2024   15:23    20

У людей теж є механізм, що дає змогу уповільнити розвиток ембріона, “до кращих часів”.

Вчені з Інституту молекулярної біотехнології Австрійської академії наук та Інституту молекулярної генетики Макса Планка виявили механізм, здатний на ранній стадії тимчасово призупиняти розвиток людського ембріона. Це відкриття може мати значення для репродуктивної медицини та розуміння ранніх етапів розвитку плода.

Ембріональна діапауза – механізм, що дає змогу ембріону призупинити розвиток, зазвичай на стадії бластоцисти, незадовго до імплантації в матку. Раніше цей ефект спостерігали у деяких ссавців. Як правило, така пауза необхідна у важких умовах, щоб підвищити виживання плода і матері.

Діапауза може тривати тижні або місяці, поки умови не стануть сприятливішими для продовження розвитку. Хоча люди не використовують цю стратегію природним чином, учені виявили, що людські клітини зберегли молекулярні механізми для її реалізації.

Дослідники використовували стовбурові клітини людини та моделі бластоцист – бластоїди. Вони виявили, що зміна сигнального шляху mTOR викликає стан спокою, дуже схожий на ембріональну діапаузу. Цей стан характеризується зниженням поділу клітин, уповільненням розвитку і зниженням здатності прикріплятися до слизової оболонки матки.

Коли ми обробляли стовбурові клітини і бластоїди людини інгібітором mTOR, ми спостерігали затримку розвитку. Це означає, що людські клітини також можуть використовувати молекулярний механізм для створення реакції, схожої на діапаузу, – говорить Професор Айдан Булут-Карслиоглу, співавтор дослідження

Це відкриття можна використовувати в репродуктивній медицині. Співавтор дослідження професор Ніколя Ріврон зазначає, що збільшення активності mTOR могло б призвести до швидшого розвитку ембріонів під час екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). З іншого боку, можливість поставити на “паузу” розвиток ембріона дасть більше часу для оцінки його здоров’я і поліпшення синхронізації з матір’ю, що може підвищити шанси на успішну імплантацію.

Хоча перші результати багатообіцяючі, необхідні подальші дослідження, щоб зрозуміти можливості застосування відкриття в медицині.


cikavosti.com



  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту