Учені вивели формулу ефективного заклику до дії

08.10.2024   15:12    44

На ефективність прохання, доручення чи будь-якого іншого тексту, який має спонукати людину вчинити якусь дію, можна вплинути за допомогою слів. Дослідження, яке демонструє, що грамотно підібрані формулювання мотивують не гірше за обставини та особистість автора повідомлення, провели вчені з Польщі та Італії.

Психологи з’ясували, які слова найкраще мотивують діяти / © Global Look Press

Значенню мови в житті людини присвячено багато сучасних досліджень. Одна з останніх робіт показала, що за словами, які обирає людина, можна виявити в неї депресію і передбачити, як вона розвиватиметься. Згідно з іншою статтею, яскравість і подробиця історії в поєднанні з упевненістю оповідача допомагають правильно визначити її достовірність.

Фахівці з Університету соціальних і гуманітарних наук у Варшаві (Польща) і Падуанського університету (Італія) припустили, що здатність тексту мотивувати людину на виконання якоїсь дії залежить не тільки від обставин і особистих якостей автора, а й від використаних слів. Статтю, в якій перераховуються ключові компоненти ефективного спонукання до дії, опублікував науковий журнал Personality and Social Psychology Bulletin.

У серії з трьох експериментів сумарно брала участь 1841 людина (728, 557 і 556 осіб відповідно). На першому етапі людей з вибірки розділили на дві групи: одна отримала завдання написати текст для листівки, яка змусила б інших узяти участь в екологічних акціях, виборах або волонтерських проєктах, а інша – для листівки про важливість однієї з перерахованих дій.

Далі учасники експерименту оцінювали чужі тексти. Найбільш мотивуючими, за даними дослідження, виявилися повідомлення із закликом діяти, а не роздуми про значущість бажаних дій. Найефективнішими назвали тексти з дієсловами та конкретною “інструкцією” (наприклад, “поміняти ланцюг на велосипеді”, а не просто “підготуватися до поїздки”) на противагу аргументам на користь тієї чи іншої поведінки.

На думку дослідників, дієслова можуть активувати “системи мозку, що відповідають за привернення уваги” і за рахунок цього приводити до конкретних дій. Адресат повідомлень із дієсловами реагує на них, оскільки відчуває, що реакції від нього чекають.

Конкретика, своєю чергою, допомагає легше уявити і спланувати зрозумілі кроки, які дадуть змогу досягти мети. Коли послідовність дій неясна, люди з більшою ймовірністю не захочуть вибудовувати її самостійно.

“Щоб спонукати когось зайнятися альпінізмом, потрібно пробудити в ньому намір діяти. Однак слова “Давайте піднімемося на цю вершину” залишаться лише наміром, якщо ви не перетворите їх на конкретний план – як це зробити і коли”, – пояснили автори дослідження.


cikavosti.com