Росія готується до удару по цінах на нафту — ЗМІ

07.10.2024   15:58    53

Саудівська Аравія — найбільший виробник нафти в Організації країн — експортерів нафти (ОПЕК) — готова наростити обсяги видобутку сировини. Це неминуче призведе до здешевлення палива, а для Росії обернеться різким зниженням доходів від експорту нафти, повідомляє FREEДОМ.

Прибутки від експорту нафти та газу дозволяють Росії витрачати рекордні кошти на фінансування війни проти України.

Санкційна політика союзників Києва істотно скоротила доходи країни-агресора, у зв’язку з чим Російській Федерації довелося розробити схеми постачань з використанням так званого тіньового флоту, йти на втрати при розрахунках і розробляти нові логістичні ланцюжки.

Але експорт нафти та газу все ще залишається основою дохідної частини бюджету Росії. У 2025 році Москва запланувала витратити на війну проти України понад 13 трлн рублів. Збільшила й інші статті витрат у бюджеті. Але, як стверджують аналітики, такі плани Кремля можуть провалитися у зв’язку з тим, що Саудівська Аравія має намір збільшити видобуток нафти.

“Саудівська Аравія готова відмовитися від неофіційної ціни на нафту в 100 дол. за барель, готуючись до збільшення видобутку… Офіційні особи в королівстві мають намір відновити видобуток, як заплановано, 1 грудня, навіть якщо це призведе до тривалого періоду зниження цін, кажуть джерела”, — зазначає Financial Times.

Експерти кажуть, що поки зарано оцінювати наслідки такого рішення. Але навіть чутки про те, що найбільший експортер нафти — Саудівська Аравія — наростить видобуток нафти, впливають на ринок.

“Навіть самі розмови про це вже змушують реагувати ринок нафти на ціни. І ми бачимо, що практично почалася третя лівано-ізраїльська війна, але навіть цей фактор не сильно вплинув на ціни на нафту. Хоча в якомусь іншому б випадку, це, напевно, дуже сильно позначилося”, — говорить директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

На ринку спостерігається тенденція до зниження ціни на нафту. Це пояснюється падінням попиту через те, що один із найбільших імпортерів — Китай — уже не закуповує такі великі обсяги, як раніше. І така тенденція вже позначилася на російському експорті пального. Якщо раніше ціна бареля марки Urals у балтійських і чорноморських портах була 70 дол., то до середини вересня вона опустилася нижче цінової стелі в 60 дол., яку союзники Києва встановили для російської нафти.

“Експортні ціни в портах Балтії [станом на 29 вересня] знизилися порівняно з попереднім тижнем приблизно на 1,2 дол. за барель, а поставки з Чорного моря впали приблизно на 1,4 дол. за барель. Навпаки, ціни на ключовий тихоокеанський сорт ESPO зросли приблизно на 1 дол. порівняно з попереднім тижнем. Ціни на поставки в Індію знизилися, впавши приблизно на 1,2 дол. за барель, згідно з даними Argus Media”, — йдеться в публікації агентства Bloomberg.

Кремль заклав у бюджет 2024 року ціну на сорт Urals у 70 дол. за барель. У 2025-му Росія планує продавати нафту по 69,7 дол. На думку експертів, в нинішніх умовах це практично неможливо.

“Якщо брати середньострокову і довгострокову перспективи, то, найімовірніше, ця тенденція залишатиметься такою самою. Якщо сповільнення економіки Китаю продовжиться, якщо в США переможе Трамп, і якщо саудівці наростять експорт нафти, і буде більш-менш стабільна ситуація на Близькому Сході, тоді, гадаю, цифра в 70 дол. дуже-дуже оптимістична для Росії”, — вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Раніше аналітики корпорації Citigroup припустили, що 2025 року ціна на нафту опуститься до 60 дол. за барель через надлишок на світовому ринку. Цей прогноз було зроблено ще до появи інформації про плани Саудівської Аравії наростити видобуток.



u-news.com.ua