Інженери розробили «ручку» для письма окремими атомами

18.10.2024   15:22    18

Пристрій поміщає атоми в точне призначене для них місце, даючи змогу маніпулювати властивостями матеріалів.

Американські дослідники з Національної лабораторії Оук-Рідж розробили пристрій, що дає змогу “писати” атомами, поміщаючи їх саме туди, де вони потрібні, щоб надати матеріалу нових властивостей. Технологія дасть змогу створювати матеріали для квантових пристроїв.

Щоб домогтися поліпшеного контролю над атомами, дослідники створили синтескоп, який об’єднав технології синтезу з передовою мікроскопією. У прес-релізі лабораторії наголошується, що вчені використовували скануючий електронний мікроскоп, перетворений на платформу для маніпуляції матеріалами в атомному масштабі.

Скануючі мікроскопи працюють, передаючи високоенергетичний електронний промінь через матеріал. Електронний промінь фокусується в точці, яка менша за відстань між атомами, і сканує матеріал, створюючи зображення з атомною роздільною здатністю. Однак мікроскопи відомі тим, що пошкоджують самі матеріали, які вони візуалізують, – говорить Ендрю Лупіні, співавтор розробки

Вчені зрозуміли, що вони можуть використовувати цей “баг” як конструктивну особливість і створювати дефекти навмисно. В утворений отвір вони можуть помістити будь-який атом. Навмисно пошкоджуючи вихідний зразок, вчені створюють новий матеріал з іншими властивостями. Наприклад, дослідники показали можливість заміни атомів вуглецю в графені оловом.

Принцип роботи сінетоскопа

Працюючи на атомному рівні, вчені можуть створювати структури, в яких природним чином проявляються і зберігаються квантові властивості. Це відкриває можливості для розробки потужних квантових комп’ютерів, безпечних систем квантового зв’язку і високочутливих квантових датчиків.


cikavosti.com



  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту